قشم سرزمین عجایب ایران

جزیر قشم بزرگ ترین جزیره ایران و از شاخته شده ترین جزیره های کشورمان است که در استان هرمزگان قرار گرفته است. این جزیره طبیعتی بکر و زیبا دارد و تاریخ آن به درازای دوران ساسانیان است. مدت زیادی است که این جزیره ی جنوبی به مقصد گردشگری بسیاری از ایرانی ها و توریست های خارجی تبدیل شده است، از دلایل این امر می توان به جاهای دیدنی و سوغاتی های عجیب این جزیره اشاره کرد، در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی کلی در رابطه با این موارد در اختیارتان قرار دهیم.

 

آپلود عکس

 

عجایب هفتگانه قشم

در این بخش از مقاله 7 مورد از عجیب ترین دیدنی های ایران در قشم را به شما معرفی خواهیم کرد.

  1. جنگل های حرا

حرا، گونه ای از درختان است که ارتفاع آنها بین ۳ تا ۶ متر می باشد و برگ های سبز روشن دارند و در آب های شور رشد می کنند،  این درختان بسیار زیبا به هنگام مد دریا، به زیر آب می روند. جالب است بدانید که این درخت ها، آب دریا را جذب می کنند و نمک آن را دفع می کنند و مثل یک آب شیرین کن طبیعی عمل می کنند.

  1. غار نمک

بلندترین منطقه ی جزیره ی قشم، کیش کوه نام دارد که از کوه نمک تشکیل شده است و به آن، کوه نمکدان هم می گویند، جالب است بدانید که در داخل این کوه نمک طولانی ترین غار نمک جهان وجود دارد که در بخش جنوبی جزیره قرار گرفته است. نمک های این غار داری خاصیت شفابخش هستند و جالب است بدانید طبق تحقیقاتی که انجام شده، مشخص شده است که تنفس در هوای این غار برای افرادی که دچار آسم و یا ناراحتی تنفسی هستند، مفید است.

  1. تنگه چاهکوه

در جزیره ی قشم، روستایی به نام چاهکوه وجود دارد که در نزدیکی آن نیز دو دره ای که بر هم عمود شده اند وجود دارد. دیوارهای عمودی در دره که دارای شیارهای خط های فرسایشی هستند و همچنین وجود حفره های نیمه کروی و بیضوی یاعث دو چندان کردن زیبایی این تنگه شده است. این تنگه از زیبا ترین جاذبه های قشم می باشد.

  1. بام قشم

تقریبا می توان گفت بلندترین قسمت جزیره قشم، بام قشم می باشد که چشم انداز بسیار زیبایی هم دارد. در بالای این بام می توان بطور همزمان، جنگل های حرا و سواحل شمالی خلیج فارس را دید و همین موضوع باعث محبوبیت آن شده است.

  1. دره ستاره ها

دره ستاره ها بدون شک یکی از زیباترین نمونه های فرسایشی این جزیره است و به دلیل همین پدیده ی فرسایشی به آن، دره ستاره ها گفته می شود. علاوه بر این، شکل بخصوص این دره باعث شده تا وزش باد و گردش هوا در آن باعث ایجاد صدا شود. این دره، یکی از هفت عجایب قشم است. جالب است بدانید که این دره به دره ارواح نیز معروف است.

  1. زیستگاه لاک پشت ها

این جزیره بدلیل داشتن سواحل شنی و ماسه ای، یکی از بهترین مکان ها برای تخم گذاری لاک پشت ها در فصل بهار است. شب هایی که نور ماه می درخشد و فضای آسمان را نقره گون می کند، می توان به تماشای این لاک پشت های غول پیکر نشست. در آبهای جزیره، ۵ گونه از ۸ گونه لاک پشت شناخته شده در دنیا، زندگی می کند.

 

  1. ژئو پارک قشم

ژئوپارک به جایی گفته می شود که در آن، چند پدیده ی شاخص زمین شناسی و زیستی، تاریخی، طبیعی و میراث فرهنگی اتفاق بیفتد. ژئو پارک قشم، اولین و تنها ژئوپارکی در سرتاسر خاورمیانه است که در سال ۲۰۰۶ در فهرست ژئوپارک های جهانی ثبت شد. این ژئو پارک دارای موزه ای است تصاویری از حیات وحش منطقه در آن نمایش داده شده است. از طرف دیگر، این ژئوپارک بدلیل قرار داشتن در منطقه ی خلیج فارس و قرار گیری بین ژئوپارک اروپا و شرق آسیا، اهمیت زیادی دارد.

 

آپلود عکس

 

عجیب ترین سوغاتی های ایران در قشم

علاوه بر جاذبه های عجیب سوغاتی های عجیبی نیز در این جزیره وجود دارد، در این بخش قصد داریم سوغاتی های عجیب جزیره قشم را به شما معرفی کنیم.

نان تموشی

پخت نان تموشی در زمان های قدیم در هرمزگان و جزیره قشم رایج بوده و اغلب از آرد گندم مرغوب تهیه و تولید می شود و زنان این جزیره در کنار سایر فعالیت های روزانه خود اقدام به پخت این نوع نان سنتی می کنند ، که امروزه با وجود صنعتی شدن تولید نان، تهیه نان سنتی تموشی به شیوه سنتی و بومی در برخی از نقاط استان هرمزگان همچنان ادامه دارد.

عسل مانگرو

و اما جادویی دیگر از «حرا» که در امارات، خوراکی گران‌بها به شمار می‌آید و عرب‌ها برایش سر و دست می‌شکنند. “عسل وحشی” همان جادویی است که در جنگل‌های مانگرو و کوه‌های روبروی آن در حدفاصل بنادر لافت تا گوران به بار می‌نشیند.

عسل وحشی مانگرو خاصیت درمانی دارد، ولی علاوه‌بر مصرف خوراکی برخی بانوان قشمی از آن به عنوان ماسک صورت استفاده می‌کنند.

عسل مانگرو را می توان به عنوان گران ترین سوغاتی قشم معرفی کرد.